Kapsejlads – sæson 2017

Er du medlem af Strib bådeklub og interesseret i at deltagelse i vores kapsejlads?

Traditionens tro har Strib Bådeklub kapsejlads tirsdag aften i perioden fra 1 maj til 30 september, i samarbejde med Fredericia Sejlklub. Deltagelse er mulig, både med og uden målerbrev til båden. Yderligere informationer om baner, tilmelding, resultater etc. her.

Deltagere fra Strib mødes på havnen mellem klokken 17:30 og 17:45. Alle som ikke selv har båd fordeles på de deltagende både.

Hvis du ikke selv har båd kan du sejle i en af klubbens L 23 ere, bådene er dog reserveret til “Tøsesejlerne” denne aften. For at kunne deltage være ombord i en af klubbens både skal du betale kr. 200,00 her.

Efter hver sejlads, mødes vi i eller ved vores klubhus til kaffe/brød og måske lidt mopning.

Alle, der har lyst til at sejle kapsejlads eller blot en tur på vandet, er velkommen – Du behøver ikke at være medlem af Strib Bådeklub. Kom ned på havnen en tirsdag aften!

Skriv et svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *