Standerbytning

cof

Her er FORMANDES NED- OPHALINGSTALE
til de af jer som ikke hørte denne se/læs under:

Kære medlemmer

C.V Jørgensen sang på  Tidens tern.

Sæsonen er forbi nu
Og den nærmest fløj afsted.
Stakåndet står du tilbage,
Og kan slet ikke følge med

Jubilæums-sæsonen er forbi, de fleste både har været oppe at svæve, er sat på land. Vi kan se frem til en frokost i klubben, hvis vi ikke allerede har været ovre og smage lidt på frikkedellerne.

Og hvilken sæson har det ikke været:

Vi startede med at alle der gik op til duelighedstegn bestod. Et åbent hus med rigtigt mange besøgende der ønskede at høre om hvad sæsonen kom til at byde på. Vi har været på messe i Stribhallen for at promovere os til alle der ønskede at høre om Stribs tilbud. Men selvfølgelig nok mest om saunaplanerne. Et fint projekt der i øjeblikket er skubbet 1.5 meter ud over stenmolen og derfor er i høring hos kystsikringsdirektoratet. Projektet er ikke dødt, men det har ikke fået den letteste fødsel Vi arb videre ogmon ikke det lykkes

Vi har hørt om medlemmers ture til fremmede steder, jeg ved at Birger og Ruth i Kinsmann var oppe omkring Oslo, Men også medlemmers daglige ture i vandte vande.
Vi har hørt om både, man ellers troede lå trygt for anker ud for Fænø Kalv pludselig, var noget længere væk. Vi har motorbådsture til Juelsminde, …….. Mor på strynø

Sejlerskolen startede året 1 uge af maj. Holdet var fuldt booked, optimismen stor, VI havde kun mulighed for at imødekomme alle de interesserede ved at lade en af bådene have skiftes til at have lidt forskellige instruktører. Fra bestyrelsen, og vel alle medlemmer, skal lyde en stor tak til instruktørerne der tog en tørn. Sæsonen resulterede i at en fra sidste års hold gik op og bestod, og minsandten om Freddie Overbye ikke lige tog chancen og gik op efter først år og også bestod. Flot.  De to, samt mange andre har benyttet bådene. Dejligt at der er ved at komme rigtigt gang i dem også i løbet af sommerferien og weekenderne. Det viser bare at ideen om at skaffe klubben nogle både var rigtigt set.

Og ikke nok med det, lige nu arbejdes der faktisk på, i privat regi, at skaffe en el-drevet båd der vil kunne benyttes til fisketure, småture, instruktørbåd, dommerbåd osv. Held og lykke med det projekt.

Kapsejlads sæsonen, har igen været fin, vi har til tider været mere talrigt repræsenteret end Fredericia. Flot. Også godt at så mange har haft mod på en tur eller to. Jeg ved for eksempel at, da sejladsen røg ind i torden og et regnvejr uden lige, var en kvindelig gast med der ikke havde været ude at sejle før. Hun tog det i stiv arm. Personligt kan jeg kun garantere, jeg gjorde hvad jeg kunne, at resultatet blev så jeg ser frem mod en ny sæson, tjaaa.

Jubilæumsfesten fortjener en særlig omtale.
En solskins lørdag var rekord mange samlet på molen. Morgenmad, krabbekonkurrence, kapsejlads og en flot middag. Jubilæumsudvalget fortjener endnu engang en stor tak. Det var virkelig en meget flot dag. Personligt er jeg dog lidt skuffet over havnens formand, der vist nok i løbet af aftenen lovede os at der ville komme bordel eller svingerklub i smedjen her bag os. Jeg synes ikke rigtig det svinger helt.

Men nu må vi se hvad der sker med bygningen.

Der var jo i løbet af sæsonen et rigtigt fint forslag fremme fra en gruppe særdeles kompetente mennersker. Personligt finder jeg det er ærgeligt det ikke fandt forståelse.   Men dejligt at se der er mennesker der kærer sig om vort område.

Også en tak skal lyde til vore sponsorer.  Uden dem var vi ikke nært så aktive og dermed glade, så tak til SuperBrugsen, Middelfart sparesse, Palby bådudstyr, Brinkmann VVS, SME entrepenør,.

Havneen har fået ny havnefoged. Bådeklubben takker for det hidtige  samarbejdet og frem mod nøste søson

Og så en stor tak til

Helge, Gert, Erik, Tom Bror, Ole, Per, De stiller uselvisk op gang på gang, sørger for at der er varmt og rent i klubbens hus, de sørger for at vi andre får master af og på, at skolebådene er klar hver mandag. Sørger for at bestyrelsen får sendt nyhedsbreve ud og meget meget mere. Jeg har helt sikkert glem nogen, jeg burde ikke have nævnt navne, men gjorde det nu alligevel. Tak til de mange der har trukket læsset i forskellige udvalg, tak til de bestyrelsesmedlemmer der stiller op mindst en gang om måneden til møder af forskellig art. Uden alle jer var der ingen klub.
Og som Johannes Prahl, havnens formand, sagde; uden havn ingen klub, uden klub ingen havn. Det er folk som jer der forskellen,….. lad os få endnu flere i spil, endnu mere fællesskab i klubben!

Sæsonen er forbi nu
Og den nærmest fløj afsted.
Stakåndet står du tilbage,
Og kan slet ikke følge med

Sæsonen er forbi, men nej! ….

Der kommer til at ske masser af aktiviteter hen over vinteren, Jørgen Rasch åbner vinterens bal med navigation og vhf. Flere aftner følger, følg med på hjemmesiden og i klubbens udhængsskab. Pludselig er det forår igen, pludselig har vi travlt med at nå at få bundsmurt bådene inden de skal på endnu en lille flyvetur.

Men nok snak,  Nu vil Bo og Per skifte standeren til den modsatvendte vinterstander

Hurra Hurra Hurra

Skriv et svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *